Termoprádlo - základní informace

Co je termoprádlo?

Termoprádlo, neboli funkční prádlo má schopnost dobře odvádět pot od těla, předávat jej další vrstvě oblečení, nebo odpařovat tuto vlhkost pryč, přímo do vzduchu. Termoprádlo je antialergické, tělu příjemné, výrazně zlepšuje mikroklima pokožky a přispívá ke spokojenosti a pohodě celého našeho organismu. Termoprádlo je proto vhodné pro sport, rekreaci, práci, ale i pro běžné nošení.


Polypropylenová vlákna nevyvolávají alergické reakce, jsou inertní vůči plísním, bakteriím a jsou dobře snášenlivá lidskou pokožkou. Polypropylén má velmi nízkou nasáklivost, hmotnost i nízkou tepelnou vodivost, vlákna jsou velmi pevná a udržují si příznivý mírně záporný elektrický náboj. Tyto vlákna jsou chemicky netečná, proto je nelze ani povrchově barvit.


Jak se udržuje termoprádlo?

Pozorně si přečtěte etiketu se symboly údržby natištěnou, nebo našitou na prádle. Termoprádlo perte v pračce ve vodě teplé maximálně 40°C. Doporučujeme používat speciální prací prostředky. Nepoužívejte aviváž, může způsobit snížení kapilárního výkonu vlákna.


Termoprádlo perte naruby. Zipy, zkracovače nebo plastické nášivky mohou způsobit u jemnějších pletenin zatržení. Termoprádlo můžete ždímat v pračce.


V přírodě stačí termoprádlo prádlo ručně vyprat i ve studené vodě, vyždímat a nechat uschnout. Protože vlákno nemá téměř žádnou nasákavost, rychle schne.


Systém oblékání

Přímo na tělo používejte termoprádlo s nejlepším odvodem - udrží pokožku v suchu a nestudí. Termoprádlo v dalších vrstvách by mělo být hřejivé - propustí vlhkost a zahřejí. Je možné obléci i dvě slabší vrstvy termoprádla na sebe, než použít jednu silnou - dobré vlastnosti dvou vrstev se doplňují.


Špatně zvolená "nefunkční" vrstva může zničit veškeré výsledky termoprádla ! ( termoprádlo na vrstvě bavlněného nátělníku. )


K dosažení co nejlepších výsledků při nošení je výhodné termoprádlo vhodně kombinovat:

1) Základní vrstva

Termoprádlo odvádí vlhkost a stabilizuje tělesnou teplotu.

2) Střední vrstva

Termoprádlo tepelně izoluje a odvádí vlhkost.

3) Svrchní vrstva

Termoprádlo ochraňuje proti vnějším vlivům.Termoprádlo vybírejte tak, aby vám přiléhalo přímo na tělo - záhyby a faldy na příliš velkém tričku znemožňují jeho správnou funkci. Velkou výhodou jsou také ploché švy, které jsou mnohem příjemnější na nošení. Do spodního prádla patří kromě trička samozřejmě i spodky vyrobené ze stejného materiálu.


Vhodným používáním termoprádla je zajištěn odvod vlhkosti od pokožky, ale prádlo díky svým vlastnostem zůstává suché. Tím je umožněna ideální termoregulace, cítíme se příjemně a jsme schopni dosahovat nejvyšších výkonů za všech klimatických podmínek.