Podle čeho vybírat cyklistické kalhoty?

Kdo si zamiluje jízdu na kole, ten dříve nebo později začne řešit, jak to udělat, aby ho choulostivé partie bolely co nejméně. Samozřejmě v první řadě je potřeba mít pohodlné cyklistické sedlo, ale velký vliv má i cyklistické oblečení. Přesněji řečeno, mnohem větší komfort zajistí cyklistické kalhoty, jež jsou vybaveny speciální měkkou vložkou. Při výběru vhodných cyklo kalhot byste se tedy na vzhled a funkčnost vložky měli určitě podívat.

 

Cyklo vložka přímo na tělo

Jedním z největších rozdílů mezi jednotlivými vložkami je výška výstelky. Rekreační cyklisté používají spíše vyšší výstelky, výkonnostní jezdci nižší. Protože podle rad odborníků je nejlepší cyklo kalhoty nosit přímo na holém těle, tedy bez spodního prádla, je užitečné, když vložka nemá zbytečné švy, které by mohly dřít. Stejně tak je potřeba, aby vložka byla vyrobena z antibakteriálního materiálu, který dokáže dýchat a odvádět od těla pot.

Když se zaměříme na vzhled vložky, je v prvé řadě potřeba říct, že vzhledem k anatomickým odlišnostem je vložka jinak tvarovaná pro muže a jinak pro ženy. Designem se pak vložky odlišují i v rámci jednotlivých výrobců, přičemž je dobré sledovat stupeň ochrany dané vložky. Například cyklistické kalhoty Kalas mají v nabídce jak sedlo COMFORT man, které má základní stupeň ochrany, tak vylepšené sedlo SPEED man se středním stupněm ochrany a nakonec i sedlo s nejvyšším stupněm ochrany Elastic PRO plus

Velmi komfortní vložky jsou využity i v cyklistických kalhotách Craft,  a dale také ve výrobcích od značek Rogelli a Sensor. Zkrátka nabídka je opravdu široká, a abyste se uměli co nejlépe rozhodnout, doporučujeme se vždy podívat k detailu vybraných kalhot, kde je v tabulce pod obrázkem proklik na konkrétní typ sedla. 
 
cyklo_dámskékalas-a-5101MTB_šortky

Čím více panelů, tím lépe

Kromě dobře padnoucí vložky se při nákupu, ať už pánských, dámských nebo dětských cyklistických kalhot, zaměřte na použitý materiál. Ten by měl být příjemný na omak, měl by od těla odvádět pot a měly by být použity ploché švy. Sledujte také počet panelů, tedy dílů látky, ze kterých jsou cyklistické kalhoty ušity. Více panelů umožňuje lepší přizpůsobení se tvaru těla, a tak kalhoty lépe sedí.

Cyklistické kraťasy jsou většinou vyrobeny z polyamidu či lycry. U ¾  kalhot je již k některým typům přidán materiál Roubaix pro chladnější dny. Tyto materiály jsou použity i pro dlouhé kalhoty. Pro ty, kteří rádi vyrazí na kolo i v zimě, jsou nejlepší variantou zateplené kalhoty opatřené membránou. Ta zabraňuje profouknutí a promoknutí kalhot, ale navenek je prodyšná. Při ne příliš velké zimě lze také použít dlouhé kalhoty a na ně pak obléct jako druhou vrstvu kalhotové návleky. A nezapomínejte, že na materiálu cyklistických kalhot by měly být reflexní prvky!
 

Pro větší komfort šle

Jak už vyplynulo z předchozích vět, cyklistické kalhoty se v závislosti na rozdílném počasí dělí do několika skupin podle délky nohavic. Odlišují se také tím, jestli jsou normálně do pasu nebo k nim jsou přišity šle, které chrání před nachlazením a profouknutí.

Protože nejvíce lidí jezdí na kole v létě, nejoblíbenější jsou cyklo kraťasy. U nich bývá na  vnitřních stranách nohavic silikonový proužek nebo elastický lem, který zabraňuje vyhrnování. Pokud byste chtěli volnější typ, v nabídce jsou MTB šortky. Ty mají volnější střih a většinou jsou opatřeny vnitřními odjímatelnými spodkami z lehkého funkčního materiálu opatřenými cyklovložkou.

Pro období, kdy není úplně teplo, ale na dlouhé kalhoty to ještě také není, jsou výbornou volbou ¾ kalhoty, která kryjí kolena. Pro chladné období pak slouží dlouhé cyklistické kalhoty, takzvané čapáky, které, jak už bylo zmíněno, mohou být ještě zateplené. Aby se dlouhé kalhoty lépe oblékaly, je dobré, aby nohavice byly zakončeny zipem.