Jak si vybrat cyklo oblečení

Pokud se věnujete cyklistice, nebo teprve začínáte s kolem je vhodné při těchto aktivitách  používat cyklistické oblečení. Důvody proč používat vhodné cyklistické oblečení jsou tři. Cyklistické oblečení je vyráběno z kvalitních funkčních technologicky vyspělých materiálů, které Vám zajistí velmi komfortní podmínky při rekreačním, ale i špičkovém sportovním výkonu. Cyklistické oblečení je střihově uzpůsobeno jízdě na kole, především dresy a bundy berou v úvahu předkloněnou polohu jezdce z nataženýma rukama. Poslední důvod je estetický, v cyklistickém oblečení vypadáte prostě skvěle, mnohem lépe jak v odrbaném bavlněném triku a džínách.

Při výběru cyklistického oblečení bychom si měli uvědomit jakou disciplínu budeme provozovat, pro silniční cyklistiku je určeno cyklistické oblečení  více vypasované, pro MTB a XC se také většinou používájí přiléhavější modely. Enduro, AM (All Mountain) a sjezdové disciplíny vyžadují volnější oblečení.

Horní díly, dresy vybíráme podle ročního použití, pro letní dny volíme lehké vzdušné dresy s krátkým rukávem, pro chladné počasí jsou k dispozici zateplené dresy s dlouhým rukávem.

    

Spodní díly, kalhoty, nebo šortky se vyrábí v různých variantách.
Šortky jsou většinou z elastického lycrového lehkého materiálu určené pro teplé letní dny.  U 3/4 golfek již můžeme volit variantu pro léto z lycry a ze zatepleného materiálu Roubaix pro chladnější dny. Šortky nebo golfky můžete mít jen do pasu, nebo se šlemi.

     

Dlouhé kalhoty (do pasu, nebo se šlemi) jsou opět dostupné v letním provedení z lycry a zatepleném provedení z materiálu Roubaix. Pro ty kdo nepřestávají jezdit ani v zimě jsou nezbytné zateplené kalhoty opatřené membránou, které Vám zajistí dobrý komfort i v zimních dnech. Membrána zabraňuje profouknutí a promoknutí kalhot, ale navenek je prodyšná.

   

Samostatnou kapitolou jsou volné tzv. MTB šortky . Tyto šortky používají Enduro a AM jezdci, jsou pohodlnější, volnějšího střihu a většinou jsou opatřeny vnitřními odjímatelnými spodkami z lehkého funkčního materiálu opatřenými cyklovložkou.

                       

Nezbytnou součástí každého cyklisty je větrovka, nebo pláštěnka. Větrovka je většinou velmi lehká a skladná, dá se vozit i v kapse dresu. Větrovka Vás ochrání před větrem, nebo ranním a večerním chladem, ale je promokavá, proti vodě Vás ochrání vhodná pláštěnka. Větrovky a pláštěnky jsou opatřeny bezpečnostními reflexními prvyky pro větší bezpečí na silnici.

   

Pro chladné jarní podzimní a zimní počasí je dobré se chránit vhodnou zimní cyklistickou bundou. Bundy se dají pořídit v lehkém provedení, které jsou určené spíše pro chladné letní dny a zateplené membránové, které jsou větru a vodě odolné a dají se použít pro teploty +10 °C až -10°C. Nejlepší bundy používají membránu GORE-TEX, která je velmi prodyšná a absolutně nepromokavá, taková bunda se dá používat celoročně a zároveň zastane funkci větrovky a pláštěnky.

   

Nezopínejme ani na doplňky jako jsou rukavice, ponožky, čelenky a čepice.
Rukavice volíme dle použití a ročního období. V nabidce najdete jak krátké letní cyklistické rukavice, tak dlouhoprsté letní a zimní rukavice.

     

Pro cyklisty jsou určeny funkční ponožky, které jsou speciální do cyklistických treter. Do teplých dní jsou vhodné kotníčkové cykloponožky. Pro chladnější dny zvolíme silnější ponožky obsahující merino vlnu pro lepší termoizolační vlastnosti. V poslední době jsou hodně populární tzv. kompresní ponožky. (výhody naleznete v popisu produktu)

     

V letních měsících je vhodné pod přilbou vozit lehkou funkční čelenku, nebo cyklistický šátek, který zabrání stékání potu do očí, nebo lehkou funkční cykločepičku. Pro chladné dny jsou určeny zateplené čepice pod helmu, některé jsou opatřeny i membránou proti profouknutí.

         

Pro ochranu zraku jsou nabízeny cyklistické brýle. U cyklistických brýlí kromě tvaru a designu volíme parametry. Hlavní parametr jsou skla brýlí, tady můžeme vybírat ze dvou variant, buď jsou brýle s výměnnými zorníky, většinou jsou v balení kromě hlavních zorníků ještě dvoje další, které měníme dle světelných podmínek. Druhá varianta jsou brýle s tzv fotochromatickými (samozabarvovacími) zorníky. Fotochromatické cyklistické brýle se automaticky přizpůsobí světelným podmínkám.

   

Na závěr je potřeba se řídit heslem: nezáleží na tom jak jezdíme, ale musíme u toho dobře vypadat !

Publikováno: 12.6.2013