+420 602 528 592 (Po–Pá: 9–15h)
info@sportovni-obleceni.cz
0
Váš košík je prázdný

Podle čeho vybírat lyžařské kalhoty?

Jestliže si chcete koupit pohodlné a funkční kalhoty na zimní sporty, nevyplatí se škudlit každou korunu. Hlavně si ale pohlídejte, aby oblečení bylo voděodolné a prodyšné. 

Voděodolné, prodyšné a teplé

Sníh a chlad samozřejmě k zimnímu sportování patří, ale to v žádném případě neznamená, že byste se při lyžování, běžkování či snowboardování museli třást zimou a být promočení, ať už od sněhu nebo potu. Proto se pro sportovní oblečení už pěkných pár let používají funkční materiály, které by rozhodně neměly chybět ani na lyžařských kalhotách.  A jaké vlastnosti by tyto materiály měly mít? 

1. Nepromokavost svrchního materiálu 

Pro běžné sportování postačí hodnoty vodního sloupce 5 000–8 000 mm. Výborným materiálem na povrch ať už pánských nebo dámských lyžařských kalhot je stoprocentní nylon. Je totiž hladký, tudíž na něm sníh nedrží, navíc pomůže při pádu, i na prudké sjezdovce díky šusťákovým kalhotám zastavíte.

2. Prodyšnost 

Kalhoty sice musí být odolné, ale i prodyšné, abyste se takzvaně nepotili ve vlastní šťávě, zkrátka pot musí jít pryč od těla. Nejběžněji jsou používány materiály s membránami, které mají prodyšnost kolem 5 000 g/m²/24h. Tedy tento údaj značí, kolik g vlhkosti dokáže 1 m² materiálu propustit za 24 hodin. Ideální je, jako je tomu například u lyžařských kalhot Trimm, když je na bočních stranách kalhot ještě vnitřní rozepínací sněhová manžeta. Můžete si ji otevřít, když se více potíte a přitom vám do kalhot nepadá sníh.  

3. Odolnost vůči větru

Zvláště při sportování ve vysokých horách, kde často bývá velký vítr, je potřeba, aby svrchní vrstva odolávala větru, který tělo hodně ochlazuje. 

4. Tepelná izolace

S třetím bodem, větruodolností materiálu, souvisí i to, aby kalhoty byly dostatečně teplé. Většinou ve vnitř bývá microfleece. Tloušťku zateplovacího materiálu volte podle toho, jak moc jste při sportu aktivní, kolik se potíte a do jak moc chladných oblastí nejčastěji vyrážíte. 

5. Nízká hmotnost

Díky použití funkčních materiálů, které jsou ze syntetických vláken, naštěstí váha už nebývá tak vysoká jako kdysi. Přesto pokud si chcete zimní sportování užít co nejlépe, toto kritérium také vezměte v potaz a když budete mít na výběr, sáhněte raději po kalhotách s nižší hmotností, přičemž je ale stále důležité, aby měly již zmíněné vlastnosti. 

Volné nebo přiléhavé

Lyžařské kalhoty bývají dvojího typu. Buď elastické přiléhavé, obtažené na tělo, nebo volnějšího střihu, přičemž ale i druhý typ musí být ušit z materiálů s příměsí elastanu, aby se vám dobře hýbalo. Barva a designové provedení je na každém podle jeho vkusu, ale ještě bychom rádi zmínili pár funkčních drobností, které by u kvalitních zimních kalhot neměly chybět: voděodolné zipy, podlepené švy (aby i ve švech byly kalhoty vodě a větru odolné), pružný pas, odepínací šle a kapsy na zipy.  


Publikováno: 09. 01. 2015