+420 602 528 592 (Po–Pá: 9–15h)
info@sportovni-obleceni.cz
0
Váš košík je prázdný

Jak správně vrstvit sportovní oblečení?

Abyste se při sportování cítili pohodlně, je potřeba se vhodně obléct. Je jasné, že v létě se chceme co nejméně potit, v zimě zase nechceme mrznout. A jak to tedy co nejlépe udělat? Doporučujeme používat funkční prádlo neboli termoprádlo a na ně pak vrstvit další typy oblečení. Počet vrstev samozřejmě závisí na druhu sportování (na míře zpocení) a především na počasí, ale nejběžněji se používá třívrstvý systém, díky němuž nebudete v oblečení nadměrně zpocení, ale také vám nebude zima.
 

1. sací vrstva – termoprádlo

Jako první si na tělo oblékněte funkční prádlo neboli termoprádlo. To je nejčastěji vyrobeno ze syntetických vláken na bázi polyesteru (PES) nebo polypropylenu (PP). Takové materiály kvalitně izolují a hlavně mají téměř nulovou nasákavost vlhkosti, takže dokážou od těla rychle odvádět pot. Při používání termotrik, termoponožek a dalšího funkčního prádla si zajistíte stálý pocit sucha a tepla. Nebude vás studit pot, a tak zabráníte ochlazování nebo přehřívání organismu. Tato základní vrstva, označovaná jako sací, je velmi důležitá. Když byste totiž například místo termotrika použili obyčejné bavlněné triko, vlhkost zůstane na těle, a i když pak budete mít profi mikinu či bundu, nebudete se cítit příjemně. Při nákupu funkčního prádla si vyzkoušejte, jestli je vám materiál příjemný na dotek a výhodou je, když má toto prádlo ploché švy, které zamezují dření na pokožce.


2. izolační vrstva – fleecová mikina

Pokud už cítíte, že vám pouze v tričku je zima, oblečte si mikinu a to nejlépe fleecovou mikinu. Fleece je totiž materiál, který díky speciální vazbě a použitým vláknům ve struktuře textilie obsahuje vzduch, takže vás krásně zahřeje. Přitom je ale fleece prodyšný. Nehromadí se v něm pot, ale naopak je odváděn od těla. Kombinací termotrika a fleecové mikiny si tedy zajistíte příjemné oblečení, ve kterém vám bude fajn.

3. ochranná vrstva – bunda

Jestliže se chystáte do hor nebo vidíte, že počasí není právě nejpříznivější, rozhodně si nezapomeňte vzít bundu. Ta by měla být nepromokavá a větruodolná, ale přitom prodyšná. Pokud si totiž oblečete neprodyšnou bundu, pot zůstane vevnitř a vy jste si tak dvě předchozí vrstvy vlastně pořizovali zbytečně. Budete se potit a studený pot vás bude následně studit. Vhodnými materiály pro bundy jsou polyester či polyamid doplněné o funkční membránu.
V poslední době jsou stále oblíbenější softshellové bundy. Ty kombinují izolační a ochrannou vrstvu. Softshellový materiál se vyznačuje odolností vůči větru, nepromokavostí a solidní prodyšností. Využití má v méně náročných klimatických podmínkách, kdy tak snížíte počet vrstev na dvě.   

Publikováno: 15. 04. 2014